אוריינטציה כללית

מתוך אגדתא - ויקי
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

הדמויות במשחק שלנו הן בני-אגדה – אנשים שיש בהם מן השונה והמוזר, חומר לסיפורים ולאגדות המלווים את תרבויות האדם מאז ומעולם. יותר מכך, אלו הן דמויות שהאגדות עצמן נוגעות בהן – מתרכבות עם מהלך-החיים ולעתים אף מעצבות התרחשויות ותוצאות הנוגעות לדמויות.

האם לאגדות חיים משלהן, עצמאיים מאלו של בני-האדם המספרים סיפורים? יתכן; בני-אגדה מגלים לעתים שמשהו השתנה באגדה שלהם ובעולם הסובב אותה, אפילו כאשר הם עצמם לא נוכחים בתוך האגדה ולא פועלים בתוכה. האם האגדה היא בראשם של בני-האגדה בלבד, ומשתנה כתוצאה ממגוון השפעות פסיכולוגיות הכרתיות ותת-הכרתיות, או האם האגדה היא מציאות נפרדת וממשית שיש לה חיים משלה? זו שאלה טובה, והתשובה קשה, שכן בני-אגדה עשו ניסויים רבים במהלך הדורות, ויודעים היטב שכאשר בן-אגדה שוקע לאגדתו, גופו נותר בעולם, ולכל עניין ודבר בן-האגדה מגיב כמו אדם שישן שינה עמוקה; ומאידך, קרה גם קרה שבני-אגדה התעוררו מאגדתם כדי להפגין ידע וחדשות שלא היו להם קודם, ועוד יותר מכך – סימנים פיסיים לפצעים ושינויים.

בני-אגדה הם דמויות מורכבות, גם מבחינה טכנית, וגם מבחינה סיפורית. יצירת בן-אגדה דורשת הכרה עם כמה וכמה מושגים

שיוך

כל בן-אגדה שייך לאחת משלוש קבוצות:

השיוך של דמות פותח לה סט ייחודי של יתרונות וחסרונות. עם זאת חשוב להדגיש כאן משהו מרכזי: על השחקנים החובה להסדיר את הסיפור ורוחב יריעת הדמות שלהם בהתאם למגבלות חוקי המשחק.
הווה אומר, החוקים נוצרו לאפשר בניה של דמויות מאוזנות בכוחן ויכולותיהן, ואתם, השחקנים, צריכים להסדיר את ההלם התרבותי, ואת הנפתולים המחשבתיים, שעוברים על דמותכם כשהיא מגלה שלמרות שבעברה האגדתי היא ניפצה הרים, כיום היא מתקשה לנצח בהורדות ידיים מישהי בשם בילבי.

סקירה של מרכיבי דמות

תכונות

לדמויות יש שמונה תכונות שמגדירות יכולות פיזיות ונפשיות שונות. תכונות אלו הן:

תכונות אלו מדורגות בין 0 לבין 9 [אף שבני-אגדה יכולים להגיע לתכונה שמעל ל-6 רק ביכולות ספורות], והן משפיעות גם על מה שדמות יכולה לבצע בהצלחה וגם על רמות הבריאות ורמות השפיות של הדמות - שני מדדים שבודקים את מצבה הפיסי ו/או המנטלי של הדמות.

אם אחד משני מדדים אלו מגיע לאפס, הדמות יוצאת מכלל פעולה לפרק זמן משמעותי, ועלולה למות.

רמות בריאות

רמות בריאות תחיליות: כוח פלוס חוסן.

בריאות מתארת את מצבה הפיסי של הדמות. ככל שמאגר רמות הבריאות מתרוקן, כך מצבה הפיסי מתדרדר. בין אם מדובר במחלה, פציעות, עייפות או גורמים אחרים.

דמויות עם מאגר גדול יותר הינן חיוניות יותר ועמידות יותר לפגיעות פיסיות באופיין וסיכוייהן להחלים מנזק שכזה גדולים יותר. פציעות פיסיות עלולות לגרום לנכות המורידה מערכי התכונה הפיזיים של הדמות.

 • דמות עם 3 רמות בריאות פצועה או חלשה באופן נראה לעין.
 • דמות עם 2 רמות בריאות פצועה או חלשה באופן מדאיג.
 • דמות עם רמת בריאות אחת נמצאת במצב קריטי ורצוי שתקבל טיפול רפואי דחוף.
 • דמות שמגיעה ל-0 רמות בריאות גוססת ותמות בתוך הסצינה הנוכחית ללא טיפול רפואי דחוף ומקיף או כוח מרפא רב עוצמה.
 • דמויות המגיעות לפחות מאפס רמות בריאות מתות.

החלמה: דמות פצועה מחלימה באופן טבעי בקצב של רמת בריאות בכל שבוע של מנוחה. מנוחה בבתי חולים מאפשרת גם החלמה מפציעות חמורות או נכויות [אם השיקום בכלל אפשרי]. כוחות ומורשות עשויים להשפיע על קצב זה.

רמות שפיות

רמות שפיות תחיליות: מיקוד פלוס רצון.

שפיות מתארת את מצבה הנפשי של הדמות ויכולתה להתמודד עם אתגרים וקשיים. ככל שמאגר רמות השפיות של הדמות מתרוקן, ככה אחיזתה במציאות, באידאלים ונתוני היסוד של האישיות שלה מתרופפת.

דמויות עם מאגר שפיות גבוה נוטות להיות בעלות מניעים חזקים מאוד ונכונות להיאבק עליהם לאורך זמן יותר מאשר דמויות עם מאגר שפיות נמוך.

פגיעות נפשיות עלולות לגרום לערעור הדמות והפחתה בדירוגי התכונות הנפשיות שלה.

 • דמות עם 3 רמות שפיות סובלת מהפרעה ניתנת לאבחון.
 • דמות עם 2 רמות שפיות סובלת מהפרעה ברורה ועלולה לגרור אשפוז בכפיה.
 • דמות עם רמת שפיות אחת סובלת מהפרעה קיצונית ומתמשכת.
 • דמות שמגיעה ל-0 רמות שפיות מאבדת את עצמה להפרעות שלה ואו שתמצא את עצמה מאושפזת בכפיה באופן קבוע [במקרה הטוב] או שתחסל את עצמה כתוצאה מההפרעות הנפשיות שלה. רק התערבות ושיקום ארוך טווח או כוחות קסומים רבי עוצמה יחזירו דמות במצב זה. הדמות איננה שחיקה במצב זה.
 • דמות שנפלה אל מתחת ל-0 רמות שפיות משתגעת לגמרי והאישיות שלה נמחקת באופן בלתי-הפיך [קטטונית ותמות בקרוב, ואין אף מרפא].

החלמה: דמות יכולה לשחזר עד רמת שפיות אחת בשבוע בהינתן סצינות אקטיביות לשחזור והמצב הנפשי שלה. טיפול נפשי ותרופתי נכון ואינטנסיבי, כוחות ומורשות עלולים לשנות מגבלות אלו.

עוצמה אגדתית

נקודות אגדה תחיליות: 5 [ישנן מורשות אשר משפרות או מרעות מספר זה]

לכל דמות יש עוצמה אגדתית שנמדדת בנקודות. דמויות משתמשות בנקודות אגדה כדי לממש את הכוחות העל-טבעיים שלהן, הן בעולם המציאותי והן בעולם האגדתי.

דמות שמגיעה לאפס נקודות אגדה אינה יכולה להשתמש בשום כוח על-טבעי, כולל קללת מוות וכולל חוש העין השלישית. למרבה שימחתם של בני אגדה, אין שום כוח בעולם, להוציא רצונם החופשי, שיכול לגזול מהם את נקודת האגדה האחרונה שלהם.

הווה אומר, נקודה אחרונה של עוצמה אגדית יוצאת רק מרצונה של הדמות: אי אפשר להפנט דמות, או להקסים אותה, או לשאוב ממנה את נקודת העוצמה האחרונה, אבל אפשר, למשל, להונות אותה לכך, או לאיים עליה או להכאיב לה או לסחוט אותה לידי כך.

השבת נקודות אגדה

לכל דמות יש לילה אחד מסויים בשבוע [שייקבע מראש ואינו ניתן לשינוי], שבמהלכו, אם היא מבקרת בעולם האגדה שלה, ועושה בו פעולות מסוימות [שייקבעו לכל דמות לפי האגדה והמהות שלה], הדמות משיבה לעצמה 2 נקודות אגדה.

סקירה קצתרה של תחומי כישורים

לכל דמות יש מגוון כישורים: דברים שהיא לומדת לעשות במהלך חייה במידה כזו או אחרת.

חשוב לציין שכישורים נחלקים לשניים: טבעיים [כאלו שניתן לנסות להשתמש בהם גם אם לא עסקת בהם ולו שניה אחת כל ימי חייך], והתמחותיים [כאלו שאין אפשרות לנסות לעסוק בהם ללא הכשרה מתאימה].

בנוסף, האגדה האישית של כל דמות תקבע מספר כישורים [בין שלושה לשבעה], בהם לדמות יש ידע מסויים.

עין שלישית

לכל בן אגדה יש את היכולת לראות דברים שנסתרים מחושיהם של יצורים ארציים 'רגילים' [מלבד, אולי, חתולים מסוימים, ושני דובי פנדה שרק אחד מהם נמצא בסין].

יכולת זו מאפשרת לבן-אגדה לראות אם מי שמולו הוא בן-אגדה אחר [הדמות תראה, בנוסף למראה הרגיל, מין סופר-אימפוזיציה של דמות האגדה של זה שמולה], להבחין במוקדים שיש בהם עוצמה אגדתית [חפצים, מקומות, יצורים - הדמות תראה מן הילה זוהרת, וככל שהזוהר רב יותר, העוצמה האגדתית גדולה יותר], ולהבחין בנתיבים אל תוך האגדה מעולמנו [שזה מפתיע, כי עולמות האגדה מתקיימים כל אחד בראשו של בן אגדה אחר; ועדיין, תצפיות שכאלו אומתו].

קללת מוות

כאשר בן-אגדה מת, יכולה הדמות המתה להטיל קללת מוות. ניתן להטיל קללה כזו אפילו אם המוות מיידי [נפל עליך פיל, נשרפת בשניה עד אפר].

אם מאחורי מותה של הדמות יש סוכנות כלשהי, הרי שאפילו אם הדמות אינה יודעת מי הסוכנות הזו, הקללה בה בחרה הדמות [שתוגדר בעד 13 מילים], תפגע מתישהו באותה סוכנות: מהר יותר אם לדמות שמתה היו חשדות נכונים לגבי זהות העומדים מאחורי מותה, לאט יותר אם לא. אך קללת מוות היא וודאית, ואף שאינה בהכרח הורגת, יכולה לגרום צרות איומות וכמובן גם לסכנת מוות, בהתאם לנוסח שלה - אובדן של קשרים ומשאבים, מזל נוראי לתקופה ארוכה, פגיעה בעוגני האגדה, מיקוד תשומת לב של אויב מסוכן, צירוף נסיבות קטלני ועוד.

מורשות (מתנות, ברכות וקללות)

תוך כדי תהליך יצירת הדמות, יהיו לכם שפע של הזדמנויות לקחת מגוון שיפוצים, שיפצורים והתאמות אשר משפיעים על יצירת הדמות שלכם.

אלו נקראים יחדיו מורשות, ולעתים נקראים בשמות מעט אחרים - מורשות טובות הן ברכות, מורשות רעות הן קללות, ומורשות שיש בהן מהחיוב והשלילה, או לא מזה ולא מזה הן מתנות. תהנו :-)

הנחיה כללית, לגבי כל סוגי המורשות, בכל שלבי יצירת הדמות: אלא אם כתוב מפורשות אחרת, ניתן לקחת כל מורשת פעם אחת ויחידה.

כוחות על-טבעיים

לבני אגדה יש כוחות על-טבעיים. את הכוחות הללו קל לבטא בעולמות האגדה, ובעולם המוחשי יש צורך בהוצאה של נקודות עוצמה אגדתית כדי להשתמש בהם.

מובן שהכוחות שאתם יוצרים ובוחרים צריכים להתאים לאגדה של הדמות.

עוצמתם של כוחות נעה בין 1 ל- 50. כל דבר שמעבר ל- 50, דורש עבודה משותפת של מספר דמויות [פרטים בהמשך].

שבעת המשיקים ושבעת עוגני האגדה

השחקן בוחר אם האגדה של דמותו היא מיתוס, מעשייה או מודרנה. כאן עולות שתי שאלות: מה הגורמים בגללם האגדה חברה לדמות, ומה הגורמים שקושרים בין הדמות לאגדה בהמשך.

שבעת המשיקים

אלו הן אנקדוטות משמעותיות בחייה של הדמות בטרם הפכה לבן-אגדה.

שבעה אירועים, מצבים, מקומות, תהליכים [וכו'], אשר יצרו השקה משמעותית בין האדם לאגדה, וכתוצאה, הביאו לכך שהאדם הפך לבן-אגדה ומגלם בתוכו אגדה אחת מסוימת, ולו עצמו יש תפקיד של דמות באותה אגדה.

לאחר שמשיקים אפשרו את החיבור הזה, החיבור קיים. גם אם אחד המשיקים יתפוגג, בן האגדה יישאר כזה.

שבעת העוגנים

העוגנים נוצרים אחרי שאדם הופך לבן-אגדה. אלו הם שבעה דברים, יצורים או מקומות [הווה אומר, כולם דברים גשמיים], שמהווים את העוגן של בן-האגדה לאגדה שלו.

העוגנים ייקבעו על-ידי השחקן ובתיאום עם המנחים, ויהיו בעלי משמעות לדמות ולפרשנות/גרסה של האגדה שחברה אל בן-האגדה.

הריסה של עוגנים, משפיעה לרעה על בן-האגדה. הרס כזה יכול לקרות בתוך האגדה במידה והעוגן שם, ויכול להתרחש בעולם המוחשי במידה ובן-האגדה הוציא עוגן מן האגדה.

השפעות הרס העוגנים על בן-האגדה:

 • הרס של שבעה עוגנים - הקשר נשבר, האגדה נעלמת, בן האגדה שב להיות אדם רגיל.
 • הרס של ששה עוגנים - הדמות לא מסוגלת להשיב עוצמה אגדתית בכל דרך שהיא, ואינה יכולה לעבור לעולם האגדה שלה בדרכים 'טבעיות'. הדמות סובלת מאינסומניה חריפה. בכל שלושה ימים, הדמות מאבדת רמת בריאות אחת ושתי רמות שפיות.
 • הרס של חמישה עוגנים - הדמות לא מסוגלת להשיב עוצמה אגדתית בכל דרך שהיא. הדמות סובלת מאינסומניה חריפה. בכל שלושה ימים, הדמות מאבדת רמת בריאות אחת ושתי רמות שפיות.
 • הרס של ארבעה עוגנים - הדמות לא מסוגלת להשיב לעצמה עוצמה אגדתית בדרכים 'טבעיות'. הדמות סובלת מאינסומניה חריפה. בכל שלושה ימים, הדמות מאבדת רמת בריאות אחת ושתי רמות שפיות.
 • הרס של שלושה עוגנים - הדמות סובלת מאינסומניה חריפה. בכל שלושה ימים, הדמות מאבדת רמת בריאות אחת ושתי רמות שפיות.
 • הרס של שני עוגנים - הדמות סובלת מאינסומניה מתונה. בכל שבוע מלא, הדמות מאבדת רמת בריאות אחת ושתי רמות שפיות.
 • הרס של עוגן אחד - תחושות קודרות ומאיימות, התקפי מחנק או ורטיגו פתאומיים, דיכאון. הדמות מאבדת רמת שפיות אחת בכל שבוע.

התחדשות של עוגנים: אם עוברים שבעה שבועות מבלי שהושמד עוגן נוסף, עוגן אחד מתחדש 'מעצמו'. מובן כי התחדשות זו אינה תקופה אם הושמדו כל שבעת העוגנים. דמויות יכולות לנקוט אמצעים פעילים, באמצעות כוחות מסויימים, לחידוש עוגנים, או לבצע פעולות סיפוריות לחידוש העוגן, בהתאם לטבעו.

מעטה האגדה

בעולם המוחשי, בני-אגדה נראים כבני אנוש רגילים. בעולמות האגדה, הם לובשים צורת אגדתית, בהתאם לדמותם באגדה האישית. אבל, בני-אגדה יכולים לראות בעולם המוחשי, באמצעות העין השלישית, את צורת האגדה של בני-אגדה. המשמעות היא שבתוך, מעל, מסביב לבן-האגדה, בעלי עין שלישית פעילה יכולים לראות את דמותו האגדתית. זהו חוש מתעתע - גם במקום קטן שמכיל את הגוף הפיסי בלבד, ניתן יהיה לראות דמות של ענק, ולדעת ולחוש שזו דמות של ענק עם פרופורציות ענקיות, למרות שאין דרך שדמות ענקית תיראה במקום כה קטן.

מעטה האגדה אינו ניתן להסתרה גשמית. לא משנה מה בן-אגדה לובש, באיזה איפור או מסכה יעשה שימוש, מעטה האגדה נשאר ללא שינוי, אלא אם נעשה שימוש ביכולת מיסטית כלשהי. גם עלטה לא תמנע מעין שלישית להבחין במעטה האגדה. עם זאת, קירות, וילונות ואפילו מסכי נייר יפניים - כל דבר שמונע ראיה ישירה בעין - ימנעו ראיה של מעטה האגדה, ומעבר לכך, מעטה אגדה אינו נראה באמצעים דיגיטליים, אף שכן באמצעים אנלוגיים [משקפיים, משקפת, אפילו טלסקופ אופטי].

בלארפ, מעטה האגדה מהווה חלק מהנחיות המשחק ויש לבטאו בהתאם בעזרת פריטי לבוש מתאימים וכרטיס תיאור מטעם המשחק.